niedziela, 14 września 2014

Żyj w Zgodzie Ze Swoim Ciałem!


Życiem każdego człowieka rządzi jakiś zegar. Może to być zegar odmierzający czas, fazy księżyca, czynności które wykonujemy, może to być też zegar słoneczny albo socjalny. Ale bardzo duży wpływ na nasze życie, na nasze codzienne samopoczucie ma zegar biologiczny, czyli taki wewnętrzny sterownik czasowy. Aby dobrze się czuć trzeba żyć z nim w zgodzie. Wtedy odkryjemy okresy największej i najmniejszej aktywności i będziemy mogli zorganizować sobie dzień według tych faz naszego samopoczucia. Trzeba po prostu nauczyć się swojego organizmu! A jeśli poznamy nasze ciało, to będziemy wiedzieli, kiedy jesteśmy najbardziej wydajni i oszczędzimy sporo sił i czasu. A oszczędzając czas, oszczędzimy pieniądze, więc warto. Zegar biologiczny tworzy grupa światłoczułych komórek nerwowych mieszczących się na skrzyżowaniu nerwów wzrokowych. Komórki te reagują na ilość światła jakie do nich dociera i wysyłają do mózgu odpowiednie informacje. Kiedy światło jest silne, organizm zaczyna intensywnie produkować hormony odpowiedzialne za ciśnienie krwi, pracę serca, zdolność koncentracji, łaknienie czy aktywność seksualną. Te światłoczułe komórki połączone są z szyszynką czyli gruczołem regulującym proces czuwania i snu. Kiedy do  organizmu dociera mało światła, szyszynka przygotowuje go do snu, wytwarzając melatoninę. Kiedy ilość światła zwiększa się, uruchamiane są procesy stawiające ciało w stan gotowości do pracy i wyzwań każdego dnia.


Żyj w zgodzie ze swoim zegarem biologicznym.


Gdybyśmy nie mieli oświetlenia w mieszkaniach, to chodzilibyśmy spać wraz z zachodem słońca a wstawali razem z pierwszymi jego promieniami. Na szczęście albo niestety, mamy w domach sztuczne światło, które oszukuje nasze organizmy i dzięki temu wydłuża czas naszej aktywności. Mniej śpimy, więcej pracujemy, jesteśmy bardziej zmęczeni i coraz częściej padamy ofiarami efektu wypalenia. Otwieramy rano oczy i nie mamy na nic ochoty, tylko na przewrócenie się na drugi bok i dalszy sen. Ale tak w cale nie musi być. Wystarczy tylko zapoznać się z zegarem biologicznym naszego organizmu, przestawić się na jego „godziny” i wszystko zmieni się na lepsze.
Nasz organizm działa według zegara biologicznego, a wygląda to tak:

5:00 – 7:00 – organizm wchodzi w porę czuwania. Nadnercza zaczynają wydzielać kortyzol i adrenalinę – hormon stresu, które przygotowują ciało do porannej aktywności. Podnosi się temperatura ciała, przyspiesza przemiana materii. Praca jelit przyspiesza, prowokując organizm do oczyszczenia z toksyn. To dobra pora na wypicie szklanki ciepłej wody z cytryną albo kawy.

7:00 – 8:00 – poziom hormonów stresu osiąga apogeum. Ciało jest przygotowane do wysiłku. To dobra pora żeby poćwiczyć skłony, przysiady albo marszobieg. Wtedy mózg zacznie produkować endorfiny, które poprawią samopoczucie i pomogą efektywniej wydatkować energię w ciągu dnia.

8:00 – 8:30 – to dobra pora na śniadanie, które powinno być bogate w węglowodany takie jak glukoza oaz białka, które odżywiają mózg i przygotowują go do zwiększonego wysiłku intelektualnego i ułatwiają koncentrację.

8:30 – 9:00 – po solidnym śniadaniu we krwi wzrasta poziomu cukru i utrzymuje się przez dłuższy czas na stałym, wysokim poziomie. To dobra pora aby rozpocząć pracę.

9:00 – 11:30 – to najlepsza pora na zmierzenie się z najbardziej wymagającymi zadaniami, które wymagają największego skupienia. Aby wspomóc mózg i utrzymać wysoki poziomu cukru, powinno się przekąsić co nieco, bogate w glukozę, np. orzechy, suszone owoce itp.

11:30 – 13:00 – nadchodzi pierwszy kryzys. Poziom cukru we krwi gwałtownie spada, więc to dobra pora na lunch – lekki i bogaty w witaminy. Dobra propozycja to ryba i drób oraz warzywa, które podniosą poziom serotoniny i dodadzą energii.

13:00 – 14:00 – po posiłku organizm staje się leniwy i senny. Aby pobudzić go do działania należy  zafundować sobie kwadrans spaceru albo lekkich ćwiczeń. To niezbyt dobry czas na pracę wymagająca skupienia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaśniemy przy biurku.

14:00 – 16:00 – Organizm wchłania witaminy i składniki mineralne z obiadu dlatego to dobra pora na wypicie szklanki wody mineralnej, niegazowanej, która przyspieszy metabolizm i poprawi wydolność organizmu.

16:00 – 18:30 – wzrasta temperatura ciała aby osiągnąć najwyższy poziom w ciągu doby. Mięśnie rozgrzewają się i stają się najsilniejsze. To dobra pora na intensywny wysiłek fizyczny.

18:30 – 20:00 – najlepsza pora na lekką kolację. Pozwoli nam to strawić posiłek przed położeniem się spać. Wtedy podczas snu cała energia zostanie wykorzystana na odnowę komórek i regenerację organizmu.
20:00 – 22:30 – dobry czas na tzw. Chwilę dla siebie lub sex. Można wtedy poczytać książkę, pooglądać telewizję, oddać się pasjom.

22:30 – 23:00 – czas na odprężenie poprzez medytację lub ciepłą kąpiel. Organizm się wycisza, zwalnia, wydziela się melatonina, która odpowiada za dobry sen.

23:00 – 00:30 – ostatni dzwonek na położenie się do łóżka, aby osiągnąć jedną z najważniejszych faz snu, czyli fazę głębokiego snu. Jest to tzw. Faza delta, która trwa 2-3 godziny.

00:30 – 2:00 – okres w którym regenerują się komórki skóry, najefektywniej wchłaniane są kremy, balsamy i wszelkiego rodzaju nałożone na ciało kosmetyki.

2:00 – 4:00 – Organizm zasypia na dobre. Temperatura ciała obniża się i spada do najniższej wartości w ciągu doby. Warto wtedy być solidnie okrytym. Ciało regeneruje się, przygotowując organizm do wyzwań kolejnego dnia. To pora w której sen nie powinien być przerywany.

Jak widać, nasz zegar biologiczny działa w określonych porach. Jeśli tylko poznamy nasz organizm, nauczymy się jego faz i odpowiednio przeprogramujemy plan naszego dnia, to będziemy się dobrze wysypiać, efektywnie pracować, odpowiednio odpoczywać i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Oczywiście przedstawione pory dnia są elastyczne i u każdego z was mogą być umieszczone w nieco innych godzinach, ale na pewno w opisanych przeze mnie porach dnia. U jednych najlepszy czas na intensywną pracę może rozpocząć się o 8:30 a u innych o 10:00, ale na pewno będzie to przed południem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz