piątek, 12 września 2014

Oszczędzanie To Stan Umysłu!


W tym wpisie powiem Ci, dlaczego oszczędzanie jest ważne oraz jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Podpowiem Ci, od czego zacząć oszczędzanie i jak utrwalić ten bardzo pożyteczny nawyk na zawsze.

Pieniądze to miłość na całe życie.


Oszczędzanie to stan umysłu, filozofia życia.
Jest takie powiedzenie, że jak chcesz mieć pewność, że nie weźmiesz rozwodu ze swoją żoną, to zaciągnijcie wspólnie kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat. To bardzo silne spoiwo, nawet w bardzo kryzysowych sytuacjach.

Coś w tym jest. Pieniądze to miłość od pierwszego wejrzenia. Kiedy ich nie mamy przy sobie, to marzymy, planujemy, zamykamy oczy i wyobrażamy sobie, co kupimy, zbudujemy, gdzie pojedziemy i jak spędzimy wakacje. Kiedy mamy jakąś konkretną kwotę pieniędzy, to chcemy więcej i więcej. To nałóg, który wciąga i uzależnia. Pieniądze są najbardziej uzależniającym narkotykiem na świecie. I nie ważne jaki mają kolor, jak nazywa się waluta. To uniwersalny, prawie wszystkich uzależniający narkotyk.


Aby mieć pieniądze trzeba je zdobyć. Można albo więcej zarabiać albo więcej oszczędzać. A najlepiej jest połączyć oba te warunki w jeden.

Jeśli chodzi o zarabianie większej sumy pieniędzy to można pójść do szefa po podwyżkę, można zmienić pracę na lepiej płatną, można poszukać dodatkowego zajęcia i dorobić co nieco. Możliwości jest kilka. Ale co nam po większych zarobkach, kiedy nie będziemy oszczędzać. Dlatego przykręcanie finansowego kurka, ograniczenie wydatków i mądre zarządzanie budżetem domowym to klucz do finansowej niezależności. Mając oszczędności możemy spać spokojnie i nie martwić się o niespodziewane wydatki. Będziemy na to gotowi.

O planowaniu miesięcznego budżetu domowego oraz rocznego budżetu domowego pisałem już na moim blogu.

Aby zgromadzić oszczędności trzeba w sobie wyrobić nawyk oszczędzania. To po prostu powtarzana codziennie czynność, która sprawi, że gromadzenie środków finansowych stanie się jednym z elementów dnia. Oszczędzanie musi być automatycznym zachowaniem, bez którego nie będziemy mogli spokojnie spać. Musi to być dobry nawyk, który w dłuższym czasie zapewni nam wolność finansową a być może nawet wcześniejszą emeryturę?

Zapamiętaj to raz na zawsze:


Kiedy OSZCZĘDZASZ - nic nie tracisz


Kiedy NIC NIE TRACISZ - posiadasz


Jeśli POSIADASZ - bogacisz się

Od czego zacząć?


Aby wyrobić w sobie nawyk oszczędzania musisz zacząć dziś, najlepiej w tej chwili. Krok pierwszy to postanowienie, że zaczynam oszczędzać. A kolejne kroki to:
  • Zacznij już dziś, od odkładania małych kwot. Możesz wziąć po prostu czysty słoik i odkładać do niego drobne, które masz w portfelu lub, np. gromadzić w słoiku-skarbonce wszystkie monety o nominale 5 zł, jakie wpadną Ci w ręce.
  • Jeśli wytrzymasz kilka dni, to podwyższaj kwoty, jakie odkładasz. Oczywiście zachowując proporcje w stosunku do dochodów.
  • Powtarzaj codzienne "karmienie" słoika-skarbonki przez miesiąc. Zobaczysz, że jeśli wytrwasz, to będziesz kontynuował ten codzienny rytuał.
  • Do oszczędzania możesz wykorzystać również produkty bankowe takie jak konta oszczędnościowe. Ale wtedy oszczędzanie dzieje się "samo", bez naszej ingerencji, a to już nieco mniej emocjonujące.

Aby nie ulec pokusom, żeby się nie poddać musisz:

  • na  zakupy chodzić z listą najpotrzebniejszych rzeczy i nie ulegać pokusom, reklamom i promocjom. Kupujesz tylko to co masz na liście i nic poza tym.
  • unikaj reklam, których pełne są sklepy i galerie handlowe. To celowo przygotowane wabiki, które mają za zadanie napełnić kieszeń właścicieli sklepów.
  • na zakupy chodź najedzony. Głód to sprzymierzeniec sklepów
  • jeśli idziesz na spacer, to udaj się do parku a nie do galerii handlowej. W parku nikt nie będzie kusił cię promocjami i obniżkami cen na produkty, których tak na prawdę nie potrzebujesz.
Oszczędzanie musi uzależniać, musi stać się codziennym nawykiem. Jeśli już zaczniesz, kontynuuj. Bądź wytrwały, cierpliwy i systematyczny. Nie bądź leniwy i gromadź kapitał. A kiedy już co nieco oszczędzisz zobaczysz, że to co udało ci się odłożyć sprawi, że będziesz czuł się pewniej, spokojniej, bezpieczniej. Nie będziesz się bał o niespodziewane wydatki, o utratę pracy, o to, skąd wziąć fundusze na wakacje. Mając oszczędności możesz się skupić na tym co lubisz robić a nie na tym co musisz robić. Wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania, zaprogramowanie swojego umysłu na gromadzenie kapitału to jedyna słuszna droga do niezależności i wolności finansowej. A kiedy już osiągniesz ten stan, to dopiero wtedy będziesz mógł na prawdę żyć i cieszyć się każdym dniem.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz