czwartek, 14 lipca 2016

Jak zaoszczędzić na wymianie walut? – o kantorach internetowych słów kilka.Euro, dolar, frank szwajcarski to waluty, które spędzają sen z powiek wielu Polakom, i nie tylko. Każdy, kto ma kredyt hipoteczny w walucie obcej lub wybiera się na wakacje za granicę chce jak najtaniej kupić waluty i choćby co nieco zaoszczędzić. Jest to tym ważniejsze, im kursy walut są wyższe. Wiem coś o tym, bo sam miałem kiedyś kredyt we frankach szwajcarskich. Było to wtedy, kiedy za ranka płaciło się około 2,10 zł, ale nawet niewielka zmiana kursu waluty powodowała u mnie wzrost ciśnienia krwi, szczególnie, kiedy zbliżał się termin spłaty kolejnej raty. 

Kiedy ja spłacałem kredyt walutowy, musiałem wpłacać na konto bankowe złotówki, a bank po swoim, niekorzystnym dla klienta kursie, przeliczał je i potrącał ratę kredytu. Później sytuacja co nieco się zmieniła, i kredytobiorcy mogli sami kupować waluty i wpłacać do banku. Ale szybko okazało się, że kupowanie franków czy euro w kantorze i wpłacanie ich na konto bankowe to mało opłacalne rozwiązanie. Po pierwsze, kursy walut w stacjonarnych kantorach są zbliżone do bankowych, a po drugie, latanie od okienka w kantorze do okienka w banku jest trochę „upierdliwe”. 

Na szczęście można trochę inaczej. Wystarczy skorzystać z usług kantoru online, który swoją działalność prowadzi w Internecie. Zalety takiego rozwiązania, to:

Atrakcyjne kursy wymiany walut (dużo atrakcyjniejsze niż w banku lub tradycyjnym kantorze)
Szybkość realizacji transakcji
Łatwość realizacji transakcji
Nie musimy latać z gotówką między kantorem a bankiem
Waluty możemy kupować w dowolnej chwili, kiedy kurs będzie najbardziej atrakcyjny
Kiedy waluta, która nas interesuje jest tania, to możemy kupić większą jej ilość i mieć na kilka rat.
Możemy zlecać zakup/sprzedaż walut z określonymi limitami cenowymi
Transakcje możemy realizować przez całą dobę
Kiedy pracujemy za granicą i otrzymujemy pensję w obcej walucie, to możemy zamieniać ją na złotówki wtedy, kiedy kurs jest najwyższy, a co za tym idzie, kiedy zarobimy najwięcej.

Atrakcyjne kursy wymiany walut.

Kantory Internetowe działają w sieci. Nie muszą płacić za lokal, pracowników, ochronę itp. Dzięki temu mogą zredukować koszty prowadzenia działalności i zaoferować klientom atrakcyjne kursy wymiany walut. 

Jako przykład przedstawiam porównanie kursów wymiany EURO w kantorze internetowym Rkantor i w najbardziej znanym banku w Polsce. 

Kurs EURO w RKantorze , 14.07.2016
Kurs EURO w Banku, 14.07.2016W kantorze spread, czyli różnica w cenie skupu i sprzedaży EURO to 2 grosze, a w banku 22 grosze. Jeśli kupujemy jedno EURO, to zysk jest niewielki, ale jeśli mamy kupić np., 100 EURO, to różnica jest już atrakcyjna.

Szybkość i łatwość realizacji transakcji.

Operacje w kantorze Internetowym są bardzo proste i realizowane bardzo szybko. Po założeniu indywidualnego konta klienta mamy dedykowane konta bankowe dla każdej waluty. Wpłacamy na nie pieniądze a później zlecamy ich wymianę na inną walutę. Cała operacja zajmie nam nie więcej niż jeden dzień i w dużej mierze zależy od szybkości realizacji przelewów z innego banku do kantoru. Po dokonaniu wymiany docelową walutę przelewamy tam gdzie chcemy lub wypłacamy w bankomacie. 

Wszystkie operacje wykonujemy z domu, siedząc wygodnie w fotelu.

Nie musimy się ubierać, jechać do naszego banku po złotówki, później do kantoru tradycyjnego, a później z powrotem do swojego banku. Włączamy komputer, klikamy kilka razy, przelewamy pieniądze i gotowe. Chwila i sprawa załatwiona. Bez tracenia czasu w kolejkach, bez nerwów i obaw o zgubienie/stracenie pieniędzy. Szybko, bezpiecznie i wygodnie.

Zlecenia z ograniczeniem cenowym, które mogą być realizowane o każdej porze dnia i nocy.

To najbardziej lubię w kantorach internetowych. Mogę sobie zlecić zakup np. franka po kursie 3,99 zł mimo, że teraz kosztuje on 4,05 zł. Ceny walut zmieniają się całą dobę, a kantory tradycyjne pracują tylko za dnia. Wystawiam zlecenie zakupu waluty po kursie który mnie interesuje i wychodzę z kantoru internetowego. Resztę wykona za mnie automat. Kiedy kurs franka spadnie poniżej założonych przeze mnie np. 3,99 zł , to transakcja zostanie automatycznie zrealizowana. I nie ważne, czy będzie to np. 14:00 czy druga  nocy. O dokonanej wymianie zostanę poinformowany mailowo i/lub sms-em. Czy trzeba czegoś więcej?

Podsumowanie.

Jak korzystam z kantoru internetowego. Nie robię tego często, ale jeśli muszę wymienić złotówki na inną walutę lub odwrotnie, to nie muszę nigdzie jechać, tracić czas i pieniądze. Mam konto walutowe z kartą bankomatową w swoim banku i w kantorze Internetowym. Kilka dni wcześniej wykonuję wymianę walut i przelewam je na konto walutowe w swoim banku. Później mogę już płacić kartą w walucie obcej lub, będąc za granicą, wypłacić pieniądze w bankomacie. Jest to wiele wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze niż korzystanie z tradycyjnych kantorów. 

Gdybym miał kredyt np. we frankach szwajcarskich, to wpłacałbym złotówki do kantoru, wymieniał na franki po korzystnym kursie a później z kantoru przelewał franki na konto bankowe kredytu. Szybko, bezpiecznie i atrakcyjnie cenowo. 

Jeśli ktoś jeszcze nie korzystał z kantoru Internetowego,  to zapraszam do Rkantoru.9 komentarzy:

 1. Dzięki za dobry i solidny artykuł :) Przydatny!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że żeby to były jakieś konkretne zarobki to trzeba mieć bardzo duży kapitał. A to też się wiąże z dość dużym ryzykiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, by ryzyko inwestycyjne było "znośne" trzeba zdywersyfikować środki. Uważam, że 7-10% to dobry wynik rocznie, powyżej 15%? Super! W przypadku forexa trzeba jeszcze pamiętać by po nowym roku wycofać kwotę przeznaczoną na podatek. Eh, niedługo pit-37 , czyli kolejne wyzwanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może wtedy to był dobry sposób, ale teraz niestety to raczej nie zadziała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli wymieniać pieniądze, to tylko przez internet. Ze stacjonarnych kantorów najlepszy kurs ma chyba alior... I to wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię odwiedzać blogi tego typu. Myślę że przyda się wielu ludziom. Bardzo mnie zainspirował ten post.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kantory online są coraz popularniejsze, można na nich sporo zaoszczędzić :)

  OdpowiedzUsuń