piątek, 12 września 2014

Jak Zaplanować Roczny Budżet Gospodarstwa Domowego.


W tym wpisie powiem Ci, dlaczego planowanie budżetu rocznego jest takie ważne. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czym różni się planowanie budżetu miesięcznego od rocznego oraz które pozycje z budżetu rocznego należy uwzględnić w planach miesięcznych. Jeśli czytałeś już mój wpis dotyczący planowania miesięcznych wydatków, to ten post możesz potraktować jako ciąg dalszy. Jeśli go nie czytałeś, zapraszam do lektury.

Miesięczny plan nie wystarczy.

Jak Zaplanować Roczny Budżet Gospodarstwa Domowego.

Jeśli planujesz już comiesięczne wydatki to wiesz, że jest to znacznym ułatwieniem w organizowaniu finansowej strony życia. Pomaga zapanować nad wydatkami, uszczelnia wyciek gotówki i sprawia, że nie zapominamy o opłatach, rachunkach i ratach kredytów. Ale pozostanie tylko i wyłącznie przy planowaniu miesięcznym ma kilka wad. Nie uwzględnia wszystkich finansowych obciążeń, nie zapobiega niespodziewanym wydatkom i nie jest planowaniem długofalowym.


Zapewne dobrze wiesz, że w ciągu roku zdarzają się wydatki, które znacznie mogą obciążyć nasz domowy budżet. Mogą to być np.:
 • Ubezpieczenie domu
 • Ubezpieczenie samochodu
 • Nowe opony do samochodu
 • Przegląd samochodu
 • Podatek od nieruchomości
 • Domowy budżet remontowy
 • Zakup opału na zimę
 • Wesela, komunie,
 • Fundusz nieprzewidzianych wydatków
 • Wyjazd na wakacje
Są to wydatki, które mogą znacznie obciążyć budżet domowy i sprawić, że miesięczne finanse domowe mogą tego nie wytrzymać.

Aby zapobiec takiej niezręcznej sytuacji, musimy takie wydatki zaplanować odpowiednio wcześnie. Najlepiej przygotować taki plan z początkiem roku i uwzględniać go w bardziej szczegółowych planach miesięcznych.

Od czego zacząć?


Aby możliwe było zaplanowanie wszystkich czekających nas w ciągu całego roku wydatków, musimy przede wszystkim usiąść, wziąć w rękę czystą kartkę papieru i zapisać wszystkie wydatki, jaki przyjdą nam na myśl. Wiem, że w ciągu jednego posiedzenia możemy nie zebrać wszystkich pozycji. Dlatego lepiej proces ten rozciągnąć na kilka dni. Trzymajmy spis rocznych wydatków gdzieś w widocznym miejscu i każdy, komu coś się jeszcze przypomni, będzie mógł dopisać swoje przewidywania. Nasza lista musi mieć dwie kolumny, w jednej będą zapisane czekające nas wydatki a w drugiej kwoty, jakie przewidujemy, że będziemy musieli wydać.


Skąd brać kwoty czekających nas wydatków?


Najlepiej z lat poprzednich, z dodaniem np., 10%. Ubezpieczenie samochodu, domu, przeglądy samochodów, wydatki na opał, na podatki to kwoty, które w pewnym zakresie jesteśmy w stanie oszacować z góry i nanieść na listę. Pieniądze potrzebne na wakacje możemy ograniczyć z góry do pewnej kwoty, której nie chcemy przekroczyć i również ująć w wydatkach.

Nieprzewidziane wydatki takie jak fundusz remontowy domu, wesela, komunie, czy np. ekstra wydatki na lekarstwa musimy sobie sami określić. Najlepiej założyć, że np. w ciągu roku na taki awaryjny fundusz potrzebujemy zebrać 2000 zł. Dzięki temu będziemy mogli określić, ile miesięcznie musimy na takie wydatki odłożyć.

Mam już zebrane wszystkie pozycje, co dalej?


Kiedy już zbierzemy wszystkie prognozowane wydatki, które czekają nas w ciągu najbliższego roku i określimy kwoty, jakie na poszczególne pozycje musimy zebrać, to musimy policzyć sumę tych wydatków. Da nam to obraz tego, co czeka nas w ciągu roku.
Kolejny krok to podzielenie tej sumy przez 12, czyli ilość miesięcy w roku. W wyniku tego działania zobaczysz, ile miesięcznie musisz odkładać, żeby w ciągu całego roku nie być zaskoczonym przez nieprzewidziane odpowiednio wcześnie wydatki. Kwotę tą musisz uwzględnić w comiesięcznych planach i dopisać ją do oszczędności lub dodać do miesięcznego planowania budżetu domowego kolejną pozycję, która możesz nazwać Inne roczne wydatki. Może ograniczy to nieco kwotę, jaką będziesz mógł wydawać każdego miesiąca na jedzenie i przyjemności, ale z drugiej strony zabezpieczy twój byt w nadchodzących miesiącach. A spokojny sen i brak finansowych kłopotów to rzecz bezcenna.

Darmowe narzędzie specjalnie dla Ciebie.


Abyś mógł w łatwy sposób przygotować swój roczny plan wydatków, przygotowałem specjalny kalkulator w formie pliku Excel, w którym możesz przygotować swój roczny plan wydatków. Wystarczy, że wypełnisz tylko pozycje na niebieskim tle (lewa kolumna arkusza), czyli wszystkie wydatki, które przewidujesz oraz ekstra zastrzyk gotówki, który może cię czekać w najbliższym czasie. Przewidywana miesięczna kwota, jaką musisz odłożyć, żeby spać spokojnie zostanie wyliczona automatycznie. Wystarczy tylko dodać ją do comiesięcznych wydatków w pozycji oszczędności i już mamy w comiesięcznych planach uwzględnione wydatki z całego roku. Jeśli wyliczoną kwotę będziemy odkładać co miesiąc to żadne nieprzewidziane wydatki nie będą w stanie nas zaskoczyć. Wszystko będziemy w stanie przewidzieć i będziemy o krok dalej od zdarzeń, które będą chciały nas zaskoczyć.


Jak Zaplanować Roczny Budżet Gospodarstwa Domowego.
Wsparcie przy planowaniu budżetu rocznego. Przygotowany przeze mnie arkusz możesz otrzymać jeśli zapiszesz się na newsletter mojego bloga. Jeśli już zostawiłeś mi swój adres e-mail, to link do tego kalkulatora, który na pewno pomoże ci zaplanować twój roczny budżet znajdziesz w wiadomości e-mail, za pomocą której poinformowałem cię o tym wpisie. Jest on kontynuacją i niezbędnym dodatkiem do kalkulatora miesięcznego budżetu domowego, który opisałem we wpisie Jak zaplanować swój miesięczny budżet? Kiedy już będziesz uzbrojony w obydwa kalkulatory, to będziesz przygotowany na 99% wydatków, jakie będą Cię czekać w ciągu całego roku i w każdym kolejnym miesiącu twojego życia. A finansowe bezpieczeństwo, niezależności i przewidywalność to spokojny sen i bezpieczeństwo Twojej rodziny.

Przygotowany przeze mnie kalkulator otrzymujesz zupełne za darmo, możesz go modyfikować ale nie mogę ci zagwarantować, że po twoich modyfikacjach będzie działał poprawnie. Na pewno możesz zmieniać kwoty wydatków oraz ich opisy. Jeśli napotkasz na jakieś problemy przy korzystaniu z tego narzędzia, proszę o kontakt. Z pewnością Ci pomogę.

Dziękuję Ci, ze czytasz mojego bloga. Jeśli uważasz, że przekazuję wartościowe treści, to podziel się adresem mojego bloga ze swoimi znajomymi. Pozwól im zmienić ich finansową stronę życia na lepszą, bardziej przewidywalną i uporządkowaną.

Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące tego kalkulatora, tego wpisu, mojego bloga to proszę, prześlij mi je. Mój adres e-mail znajdziesz na stronie Kim Jestem. Za każdą uwagę będę wdzięczny bo pomoże mi ona podnieść jakość mojego bloga i prezentowanych wpisów.
2 komentarze:

 1. Ja na przykład z mężem bierzemy z poprzednich miesięcy i na przykład jak są nietypowe, jak na święta prezenty, to zazwyczaj na allegro sprawdzamy ceny i zakładamy, że może być 20% więcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak warto pamiętać o tych samochodowych sprawach. Przyznam szczerze, że ja zapomniałam o tym w swoim planowaniu. Dzięki za przypomnienie!

  OdpowiedzUsuń