piątek, 12 września 2014

Oszczędzasz, Inwestujesz Czy Sprytnych Sponsorujesz ?


Pierwszy wpis na tym blogu opublikowałem już jakiś czas temu. Od tego czasu mój blog chyba co nieco się rozwinął a ja zaczynam wpadać w nałóg blogowania. Jak to powiedział kiedyś kominek, bloger to osoba, która na każdym kroku znajduje powód do opisania i zamieszczenia nowego wpisu na blogu. Nawet długopis, który trzymasz w dłoni może być dobrym tematem na post, wystarczy tylko spojrzeć na niego z odpowiedniej strony. I tak właśnie powstał ten wpis. Obejrzałem jakąś migawkę w wiadomościach o osobie, która powierzyła firmie Drucik&Kogucik oszczędności swojego życia i w zamian otrzymała kilka kartek nic nie wartych umów, za które zapłaciła 600 000 zł. 

Tym wpisem chcę przestrzec przed pochopnym zawieraniem umów z firmami, które oferują niewiarygodnie wysokie zyski z lokat, funduszy inwestycyjnych itp. produktów oszczędnościowych. Zła inwestycja może pozbawić nas oszczędności życia i narazić na upokorzenie.  Każdy produkt oszczędnościowy, który oferuje zyski o wiele większe niż aktualne stopy procentowe powinien być dokładnie sprawdzony, obejrzany z każdej strony i bardzo dogłębnie prześwietlony. Musisz pamiętać, że powierzając komuś swoje pieniądze oddajesz w jego ręce również swój spokój ducha, bezpieczeństwo i niezależność finansową. Jeśli dobrze ulokujesz swoje aktywa, to pieniądze będą pracować dla Ciebie, jeśli jednak się pomylisz, ciężko zarobione przez Ciebie pieniądze będą pracować dla kogoś innego.

Aby sprawdzić aktualne stopy procentowe i porównać je z oferowanymi procentami zwrotu z ekstra lokat wystarczy wejść na stronę:


Jeśli oferta, którą jesteś kuszony, jest dużo wyższa niż aktualnie obowiązujące stopy oprocentowania kredytów i depozytów, to powinno się w Twojej głowie zapalić czerwone światełko. Z pustego to nawet Salomon nie naleje. Jeśli jakaś firma oferuje wysokie zyski z lokat to musi mieć kapitał na wypłacanie tak wysokich odsetek. A skąd może je wziąć? Albo ta firma działa jako klasyczna piramida finansowa i zyski dla pierwszych klientów wypłaca z kapitału kolejnych, którzy dopiero co wpłacają swoje oszczędności na super oprocentowane lokaty, albo ... .

Jeśli już samo oprocentowanie wzbudziło Twoje podejrzenia, to kolejnym krokiem powinno być wejście na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, na której publikowana jest lista firm, przed którymi wydano ostrzeżenia. Są to firmy, którym absolutnie nie możemy ufać i które należy omijać szerokim łukiem.


Jeśli powierzysz swoje oszczędności którejś z firm, która znajduje się na powyższej liście, to tak jakbyś swoją kasę spalił. Istnieje niemal 100-procentowe prawdopodobieństwo, że swoich pieniędzy nigdy nie odzyskasz.

Komisja Nadzoru Finansowego, KNF – centralny organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Powołany na mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 o nadzorze nad rynkiem finansowym . Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów.
Definicja według Wikipedii

Jeśli natomiast chcesz podjąć współpracę z jakąś instytucją finansową, chcesz powierzyć swoje oszczędności towarzystwu inwestycyjnemu, bankowi a nawet jeśli chcesz wysłać płatności za swoje rachunki przez pośrednika, zawsze możesz taką firmę, towarzystwo, instytucję finansową sprawdzić na stronie KNF. Wystarczy, ze wejdziesz na stronę:


i wpiszesz w wyszukiwarce nazwę firmy. W wyniku wyszukiwania otrzymasz informację, czy firma z którą chcesz nawiązać współpracę jest godna zaufania i sprawdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli tak, można uznać, że instytucja jest godna zaufania i można z nią współpracować.

Inwestując swoje pieniądze, oszczędności, nawiązując z kimś współpracę chcemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, okradzeni, wystrychnięci na dudka. Ale wszystko w naszych rękach. Jeśli nie sprawdzimy wcześniej naszego kontrahenta, firmy, której chcemy powierzyć swoje pieniądze to nie możemy później mieć pretensji, że daliśmy się okraść. Tak na prawdę to nikt nas nie okradł, to my sami oddaliśmy swoją kasę obcym, którzy tylko przygotowali kuszącą ofertę na którą daliśmy się złapać.

Sprawdzaj, prześwietlaj, pytaj, czytaj, szukaj informacji a dopiero jak będziesz miał 99% pewność, że nikt cię nie okradnie, inwestuj.

Jeśli uważasz, że ten wpis może komuś pomóc, komuś ocalić oszczędności życia, kogoś uchronić od tragedii, to wyślij mu go. Opublikuj również link do tego wpisu na swoich stronach w mediach społecznościowych, aby potencjalne ofiary parabanków i oszustów mogły ustrzec się przed popełnieniem błędów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz