piątek, 22 sierpnia 2014

Jak Oszczędzać Energię Elektryczną w Domu?


Tym razem podpowiem wam, jak oszczędzać energię elektryczną w gospodarstwie domowym oraz oddam w wasze ręce przygotowany przeze mnie kalkulator, w którym łatwo obliczycie, ile zyskacie wymieniając żarówki zwykłe na energooszczędne oraz w prosty sposób sprawdzicie, co w waszym domu zużywa najwięcej prądu.

Energia elektryczna to medium, które zużywamy w każdym domu. Pralka, lodówka, zmywarka, oświetlenie i ogrzewanie, wszystko pracuje dzięki wyprodukowanej z surowców nieodnawialnych energii elektrycznej. Ponieważ wyprodukowanie każdego kilowata energii sporo kosztuje, mocno obciąża środowisko, uszczupla nasze portfele oraz ilość zasobów węgla, to powinniśmy ją oszczędzać. Dzięki temu po pierwsze, więcej pieniędzy zostanie w naszych portfelach a po drugie, środowisko naturalne, świat w którym będą żyły nasze dzieci będzie mniej skażone i zdewastowane.

W domu mamy wiele urządzeń zasilanych energią elektryczną. Jedne z nich pracują non stop, bez przerwy, 24 godziny na dobę. Jeszcze inne są włączane raz lub dwa razy dziennie. Kolejna grupa sprzętów uruchamiana jest okazjonalnie. Musimy pamiętać, że wszystko co podłączamy do prądu pobiera energię elektryczną więc praca każdego z tych urządzeń kosztuje. Mnie lub więcej, ale wyciąga z naszej kieszeni.

Oświetlenie


Kiedyś ludzie chodzili spać zaraz po zachodzie słońca i wstawali razem z pierwszym pianiem koguta, kiedy słońce wschodziło. Działo się tak dlatego, że w domach nie było oświetlenia a lampy naftowe, którymi się posługiwano były mało wydajne i mocno kopciły.
Obecnie w każdym domu mamy po kilka lub nawet kilkanaście punktów świetlnych. Są to żyrandole, lampy, kinkiety, halogeny i różne inne źródła światła. W większości z nich źródłem światła jest żarówka.

Aby zaoszczędzić energię elektryczną na oświetleniu należy:



  • wyłączać światło w pomieszczeniach gdzie nikt nie przebywa
  • przed budynkiem, na klatkach schodowych, w przejściach zainstalować lampy z czujnikiem ruchu, czujnikiem zmierzchowym i wyłącznikiem czasowym, który wyłączy lampę, kiedy przejdziemy, oraz nie pozwoli jej zapalić się w ciągu dnia.
  • w miejscach gdzie światło zapalmy tylko na chwilę wymienić świetlówki energooszczędne na zwykłe żarówki lub żarówki z diodami LED. Wielokrotne zapalanie i wyłączanie świetlówek znacznie skraca ich żywotność i zwiększa zużycie energii elektrycznej.
  • w pomieszczeniach gdzie przebywamy zapalać tylko tyle żarówek ile potrzebujemy. Nie muszą to być wszystkie żarówki w pomieszczeniu. Telewizor lepiej się ogląda, kiedy jest półmrok a nie jasno jak na słońcu.
  • w miarę możliwości wymienić lampy halogenowe i żarówki na LED-owe lub energooszczędne. Technologia LED jest coraz doskonalsza, ceny żarówek coraz niższe a barwa i kąt świecenia coraz bardziej naturalne. Żarówki LED-owe zużywają o 90% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła światła, które były jednocześnie całkiem dobrym źródłem ciepła. Żarówki i halogeny LED-owe możesz kupić między innymi w >>tym sklepie<<.
  • jeśli to możliwe, zbudować własną instalację produkującą energię elektryczną ze słońca, wymienić żarówki na LED-owe i cieszyć się darmowym prądem nawet wtedy, kiedy w około u sąsiadów podczas awarii nie ma oświetlenia. Ja tak mam i sobie chwalę.
Jak widzisz, na oświetleniu można sporo zaoszczędzić a przy odrobinie kreatywności można mieć oświetlenie zupełnie za darmo. Jeśli chciałbyś sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić, wymieniając żarówki ze zwykłych na energooszczędne lub LED-owe, to zapraszam do skorzystania z przygotowanego przeze mnie kalkulatora. Screen z arkusza Excel widzisz poniżej. Wystarczy, że wypełnisz żółte pola, a kalkulator sam wyliczy potencjalne oszczędności z wymiany żarówek, i to w ujęciu miesięcznym i rocznym.


Praktyczne porady, jak oszczędzać prąd.
Wylicz, ile oszczędzisz na rachunkach za prąd.

Zapraszam do skorzystania z tego bardzo funkcjonalnego narzędzia. Dzięki niemu w prosty sposób oszacujesz, ile zaoszczędzisz i kiedy inwestycja w nowoczesne i oszczędne źródła światła zwróci się z nawiązką.

Aby pobrać kalkulator wystarczy zapisać się na newsletter mojego bloga. W wiadomości powitalnej otrzymasz link, który pozwoli na pobranie pakietu przygotowanych przeze mnie kalkulatorów ułatwiających życie.

Pranie, zmywanie.


Pralka i zmywarka to urządzenia, które konsumują sporo energii elektrycznej. Na szczęście włączamy je rzadko, raz dziennie lub raz na dwa dni. No chyba, że mamy małe dzieci, to częstotliwość ich uruchamiania wzrasta.
Aby zaoszczędzić  co nieco na kosztach energii konsumowanej przez te urządzenia trzeba:
  • włączać je kiedy są pełne. Tylko wtedy wykorzystamy je optymalnie
  • jeśli to możliwe, korzystać z eko-programów. Pozwalają one na oszczędności wody i prądu
  • jeśli masz energię elektryczną rozliczaną w dwóch taryfach, dziennej i nocnej, to staraj się zmywać i prać wtedy, kiedy prąd jest tańszy, czyli w godzinach wieczornych
  • jeśli masz pralkę lub zmywarkę, która ma najlepsze lata za sobą, to postaraj się wymienić ją na nowy, bardziej oszczędny model.
  • jeśli dopiero kupujesz któryś z tych sprzętów, to szukaj modelu w klasie energetycznej co najmniej A+. Wtedy będziesz miał pewność, że urządzenie do zasilania nie będzie potrzebować prywatnej elektrowni atomowej.
  • jeśli masz w domu instalację solarną do podgrzewania ciepłej wody, to warto podczas wymiany urządzenia wybrać model, który umożliwia podłączenie ciepłej wody, której od wiosny do jesieni i tak masz pod dostatkiem, prawie za darmo.
Dwa urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie życie zużywają sporo energii, ale jeśli nauczymy się z nich korzystać, to mogą one być mniejszym obciążeniem dla naszego portfela. Wystarczy tylko wyrobić w sobie eko-nawyki i rachunki za energię elektryczną znacznie się zmniejszą.

Chłodzenie czyli o lodówce słów kilka.


Lodówka to największy pożeracz prądu. Pracuje non stop i potrzebuje do pracy sporo energii elektrycznej. Może ona odpowiadać nawet za 20% miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Aby ograniczyć ilość zużywanej przez lodówkę energii elektrycznej należy:
  • otwierać ją tylko na chwilę. Lodówka to nie szafa. Otwieramy, wyciągamy wszystko co potrzebujemy i zamykamy. Czas otwarcia drzwi lodówki jest proporcjonalny do kosztów jej utrzymania
  • jeśli to możliwe, zmniejszyć siłę chłodzenia lodówki tak żeby jedzenie było schłodzone, ale niekoniecznie na kość. Temperaturę wewnątrz lodówki można w prosty sposób kontrolować, korzystając albo z wbudowanego albo z dodatkowego termometru
  • wstawić lodówkę do chłodnego pomieszczenia a już na pewno odsunąć ją od kaloryfera. Im chłodniej wokół lodówki, tym lepiej
  • jeśli lodówka jest w zabudowie, to należy zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia a szczególnie za lodówką
  • nie wkładać ciepłych potraw do lodówki
  • jeśli najlepsze lata nasza lodówka ma już za sobą, to należy wymienić ją na nowszy, bardziej energooszczędny model.
  • sprawdzić i wyczyścić uszczelki drzwi lodówki. Jeśli są zniszczone, należy je wymienić. Nieszczelna lodówka to straty zimna, czyli większe koszty
  • dbać o regularne odszranianie i mycie lodówki. Urządzenie, które jest brudne i pełne lodu wewnątrz działa gorzej i zużywa więcej energii elektrycznej.
  • wymienić lodówką na mniejszą, kiedy ta, którą mamy jest za duża.
  • kiedy wyjeżdżasz na wakacje lub na dłużej, to opróżnij lodówkę, umyj ją i wyłącz. Po co ma niepotrzebnie chłodzić żarówkę?
Urządzenie chłodnicze, jakim jest lodówka, to poważny konsument energii elektrycznej. Ale tak na prawdę, to od sposobu jej użytkowania w dużym stopniu zależy jej apetyt na prąd. Im bardziej świadomie i oszczędnie będziemy z lodówki korzystać, tym dłużej będzie nam ona służyć i tym mniejsze rachunki za prąd będziemy płacić.

Wentylacja i klimatyzacja.


Instalacje wentylacji i klimatyzacji to rzadkość w domu. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem takiego systemu, to:
  • używaj klimatyzacji z głową
  • wychładzaj pomieszczenia wieczorem, kiedy nie ma już tak ciepło
  • nie otwieraj okien w ciągu dnia, żeby dom się nie nagrzał
  • kiedy jest gorąco, to zasłaniaj okna żeby słońce nie nagrzewało pomieszczeń.
  • włączaj klimatyzator tylko na chwilę i tylko w pomieszczeniach gdzie aktualnie przebywasz
  • wychodzisz z domu, wyłącz klimatyzację.
Wentylację mechaniczną możesz zaprogramować w taki sposób, żeby włączała się tylko w godzinach kiedy prąd jest tańszy. Sporo dzięki temu zaoszczędzisz, a dom będzie odpowiednio przewietrzony. Jeśli nie masz takiego sterownika to możesz wykorzystać do tego celu włączniki czasowe. Będą one pilnować godzin pracy wentylacji.

Podgrzewanie wody użytkowej.


Jeśli podgrzewasz wodę użytkową korzystając z energii elektrycznej, to zapewne masz prąd rozliczany w dwóch taryfach. Wtedy możesz grzać wodę tylko w taryfie nocnej, kiedy energia elektryczna jest o 40% tańsza. Dobrze zaizolowany zbiornik utrzyma temperaturę wody przez cały dzień bez problemu.

Wodę nagrzewaj do temperatury 45-50 stopni. To już gorąca woda. Wyższa temperatura wody użytkowej nie jest potrzebna, kiedy podgrzewasz ją zużywając energię elektryczną.

Jeśli jeszcze jej nie masz, to wymień grzałkę w zbiorniku na taką z termostatem. Wtedy po osiągnięciu zadanej temperatury grzałka wyłączy się i nie będziesz niepotrzebnie płacił za energię elektryczną.


Ogrzewanie domu.


Elektryczne ogrzewanie domu to w Polsce rzadkość. Jeśli jednak masz taką instalację w domu to po pierwsze, ustaw temperaturę w domu na rozsądną. Niepotrzebne grzanie do 25 stopni to kosmiczne koszty. 20-21 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy.

Grzej tylko w tańszej taryfie. Poza nią dogrzewaj dom tylko przez chwilę i tylko w zimie. Latem proponuję w ogóle wyłączyć ogrzewanie i oszczędzać.

Jeśli masz taką możliwość, to włącz w system ogrzewania piec akumulacyjny. Niech pracuje nocą, w tańszej taryfie a oddaje ciepło w ciągu dnia, kiedy prąd jest droższy.

Obniżaj temperaturę w pomieszczeniach na noc oraz w czasie, kiedy nikogo nie ma w domu o kilka stopni. Kiedy jest chłodniej lepiej się śpi, a ogrzewanie zużywa mniej energii elektrycznej.

Inne urządzenia elektryczne w domu.


Poza wyżej wymienionymi urządzeniami elektrycznymi, w domu mamy jeszcze innych konsumentów energii elektrycznej. Dla tej grupy również możemy wprowadzić zasady, dzięki którym oszczędzimy na rachunkach za prąd. Aby tak się stało należy:
  • korzystać z listew zasilających i przez nie podłączać urządzenia takie jak telewizor, dekoder, kino domowe, komputer itp.. Kiedy  z nich nie korzystamy, po prostu wyłączmy wszystkie odbiorniki energii elektrycznej jednym przyciskiem na listwie zasilającej. (przedłużacz z kilkoma gniazdami, filtrem przeciwzakłóceniowym i wyłącznikiem). Np. dekoder telewizji cyfrowej wyposażony w dysk twardy potrafi w trybie stand-by zużywać kilkadziesiąt Watów, a to w perspektywie czasu całkiem spora ilość niepotrzebnie skonsumowanej energii elektrycznej.
  • korzystać z funkcji automatycznego wyłączania urządzeń po określonym czasie. Nowoczesne telewizory i dekodery mają taką funkcję oszczędzania energii automatycznie zaprogramowaną. Jak nie dotkniemy pilota np. przez 4 godziny, to urządzenie samo się wyłączy. Z tych funkcji powinniśmy korzystać szczególnie wieczorem, kiedy kładziemy się do łóżka. Jak zaśniemy to telewizor i dekoder wyłączą się same po zaprogramowanym czasie.
  • urządzenia takie jak grzałki do podgrzewania wody, wentylacja, pompy itp. możemy podłączyć przez wyłączniki czasowe i ustawić czas ich pracy w "tańszych" godzinach, kiedy energia elektryczna kosztuje mniej. Ja sam korzystam z takiego sterownika czasowego, który kupiłem za niecałe 10 zł a który świetnie się sprawdza przy grzałce elektrycznej, podgrzewającej zimą CWU.
  • jeśli pracujesz na laptopie, to ładuj go w godzinach, kiedy energia elektryczna jest tańsza
  • gotując wodę nalewaj do czajnika tylko tyle ile potrzebujesz. Po co gotować 1,5 litra wody jeśli chcesz zaparzyć jedną szklankę herbaty?
  • urządzenia biurowe takie jak drukarka, ksero, skaner odłączaj od sieci, kiedy z nich nie korzystasz. Drukarka laserowa np. obiera znaczne ilości energii elektrycznej nawet, kiedy nie drukuje.
  • po naładowaniu telefonu wyciągnij ładowarkę z gniazdka elektrycznego. Nawet kiedy nie ładujemy telefonu, to pobiera ona niewielki, ale zawsze prąd. A nie daj Bóg nastąpi w niej zwarcie i pożar gotowy.
  • jeśli gotujesz na kuchence zasilanej energią elektryczną, to używaj pokrywek. Wtedy szybciej zagotujemy potrawy, mniej energii zużyjemy i nie będziemy mieli w domu aż tak dużo wilgoci.
  • kiedy korzystasz z piekarnika, to możesz go wyłączyć na kilka minut przed upływem czasu przygotowania potrawy. W piekarniku i tak temperatura utrzyma się na odpowiednim poziomie
  • kiedy prasujesz, to rób to "hurtowo", prasuj więcej rzeczy za jednym razem. Kiedy już żelazko się rozgrzeje, na podtrzymanie temperatury zużyje o wiele mniej energii niż na wielokrotne rozgrzewanie i wychładzanie.
  • kiedy jest dzień, odsłoń żaluzje, niech światło słoneczne a nie sztuczne oświetla pomieszczenia.
  • zamiast oglądać bez sensu telewizję albo tracić czas przeglądając Internet, wyłącz telewizor i komputer, wyjdź z domu i pójdź na spacer. Oszczędzisz energię elektryczną i zyskasz na zdrowiu.

Darmowy kalkulator.


Pisząc ten wpis przygotowałem dla Ciebie darmowy kalkulator kosztów energii elektrycznej. Pierwszą jego część przedstawiłem w punkcie związanym z oświetleniem. Będziesz mógł sobie sprawdzić, ile zyskasz na wymianie żarówek na bardziej energooszczędne i czy w ogóle ci się to opłaca.

Druga część kalkulatora zawiera wykaz urządzeń, które w naszych domach zasilane są energią elektryczną. Jeśli znasz ich moc, wiesz ile ich masz w domu i jak długo pracują w ciągu doby, to będziesz mógł oszacować, ile zużywają energii i ile kosztuje ich praca. Dzięki temu być może zlokalizujesz największego pożeracza energii elektrycznej w domu i będziesz mógł skutecznie to zużycie ograniczyć.

Praktyczne porady, jak oszczędzać prąd.
Zobacz, co kosztuje najwięcej.


Wypełniasz pola z żółtym tłem. Jeśli jakiegoś urządzenia nie masz w domu, wpisujesz w polu Ilość urządzeń w domu wartość 0(zero). Kalkulator wylicza koszt energii elektrycznej jaki ponosisz dziennie, miesięcznie i rocznie. Wartość brutto jednej kilowatogodziny energii elektrycznej znajdziesz na rachunku za energię elektryczną.

Aby otrzymać ten arkusz Excel zupełnie za darmo wystarczy, że zapiszesz się na newsletter mojego bloga. W wiadomości powitalnej otrzymasz link, który pozwoli na pobranie tego kalkulatora.

Podsumowanie.


Energia elektryczna a dokładnie rachunki za jej zużycie to poważna pozycja w domowym budżecie. Co miesiąc musimy je opłacać, nawet, jeśli nie korzystamy z energii elektrycznej. Różnego rodzaju opłaty stałe, abonamentowe itp. sprawiają, że co 30 dni oddajemy do zakładu energetycznego niemało pieniędzy. Ale od nas samych zależy, czy ta kwota będzie wysoka czy niska. Jeśli zastosujesz się do moich porad, na pewno oszczędzisz co nieco miesięcznie. A w skali roku to będzie już pokaźna suma pieniędzy. Naucz się jak to robić i oszczędzaj energię elektryczną. Zrób to dla siebie, dla swojego portfela i dla świata, bo mniejsza ilość potrzebnej energii to mniej zanieczyszczeń w otaczającym nas środowisku.




3 komentarze:

  1. Mało czytelne, ale wiele ważnych informacji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie rzeczy najlepiej się człowiek uczy w domu. Ja pamiętam jak mnie rodzice upominali, ale teraz im za to dziękuję, bo wiem jak dużo pieniędzy idzie na rachunki za prąd.

    OdpowiedzUsuń