niedziela, 31 sierpnia 2014

Jak Radzić Sobie z Miesięcznymi Płatnościami Czyli o Tym, Jak Nie Zapominać o Opłatach !?


Comiesięczne płatności to niestety przykry obowiązek. Należy zapłacić za media, czynsz, wywóz śmieci itp.. Jeśli ktoś ma, to musi uregulować raty kredytów, zwrócić pożyczone pieniądze, zapłacić za szkołę, przedszkole, zajęcia dodatkowe dzieci itd. Lista finansowych zadań do wykonania jest długa. Mało kto pamięta o wszystkich płatnościach. Zazwyczaj zapominamy o jakiejś płatności i regulujemy ją dopiero jak dostaniemy upomnienie o zaleganiu z opłatami. Może to być list, sms, telefon itp. Zazwyczaj pierwsze upomnienie jest darmowe ale kolejne już mogą finansowo zaboleć i sporo z naszego portfela wyrwać.

W tym wpisie powiem Ci, co zrobić, żeby pamiętać o wszystkich płatnościach? Jak uniknąć drogich powiadomień o zaleganiu z płatnością? Podpowiem Ci też, dlaczego nie warto płacić wszystkich rachunków od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Zapraszam do czytania, stosowania w życiu oraz do komentowania wpisu. Być może masz jakieś inne sposoby na okiełznanie domowych płatności.

Płać najpierw sobie, a dopiero później innym.




Robert Kiyosaki w swojej książce " Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec" pisze, że w pierwszej kolejności należy wypłacać wynagrodzenie sobie, a dopiero później myśleć o innych zobowiązaniach. I powiem wam, że coś w tym jest. Na początku może się to wydawać absurdalne, bo przecież trzeba opłacać rachunki, raty kredytów, żeby nie mieć problemów z zaleganiem z opłatami. Ale jak zastosuje się tą metodę w życiu, to całkiem dobrze ona działa. Cały sekret tkwi w tym, żeby najpierw przelewać odpowiednią część wynagrodzenia na oszczędności, na konta oszczędnościowe dla dzieci a dopiero później regulować zobowiązania finansowe wobec innych. Najwięcej pieniędzy wydajemy i marnujemy na bzdury, niepotrzebne rzeczy, alkohol, chwilowe przyjemności czy też coś, co trzeba kupić, bo jest w promocji. Mamy gotówkę na koncie, to wydajemy. A kiedy jej nie mamy, to analizujemy każdy zakup i oglądamy każdą złotówkę z każdej strony, zanim ją wydamy. I o to przecież chodzi.

Prawidłowe postępowanie jest takie, że jak otrzymamy wynagrodzenie, to w pierwszej kolejności wpłacamy wyliczoną wcześniej kwotę na oszczędności, później opłacamy te rachunki, które musimy zapłacić w tym dniu lub za 2-3 dni. Resztę pieniędzy przelewamy na podręczne konto oszczędnościowe, na którym będą o wiele bardziej bezpieczne. Niewielką kwotę zostawiamy na rachunku, do którego mamy wydaną kartę płatniczą. Wtedy wydamy o wiele mniej, gwarantuję wam to. A płatności? No opłacamy, ale nie od razu, nie w dniu otrzymania wynagrodzenia. Opłaty należy regulować w dniu terminu ich płatności. Obecnie przelewy są realizowane w dniu ich wysłania lub najpóźniej w następnym dniu roboczym, więc jeśli wyślemy przelew pokrywający należności dzień przed terminem, to nie nie ma obawy, że spóźnimy się z płatnością.

A jaki mamy z tego zysk, że nie opłacimy wszystkiego od razu, tylko będziemy opłacać rachunki w różnych terminach? Ano taki, że przez dłuższy czas mamy wyższe saldo na koncie bankowym, że lepiej się czujemy, jak mamy większą gotówkę oraz to, że jeśli te pieniądze zdeponujemy na koncie oszczędnościowym, to przez te kilka dni zarobimy kilka groszy. A to zawsze więcej niż nic.

Koniec pitu pitu, do rzeczy.


Aby opłacać w terminie wszystkie rachunki, musimy wiedzieć, co i kiedy mamy opłacać. I tutaj dochodzimy do sedna tego wpisu. Aby żadna płatność nam nie umknęła, aby o niczym nie zapomnieć, powinniśmy sobie przygotować wykaz wszystkich płatności. Najlepiej jest taki wykaz przygotować w formie arkusza MsExcell. Wtedy w każdej chwili będziemy mogli go zmodyfikować, dodać pozycje, usunąć, zmienić kwoty płatności itp. Ja sam taki wykaz prowadzę, rozpisuję go sobie na cały rok i wiem, co i kiedy mam zapłacić. A jest to szczególnie ważne, ponieważ są płatności, które reguluje się np. raz na trzy miesiące. Bardzo łatwo o nich zapomnieć.

Ponieważ jesteś czytelnikiem mojego bloga, to specjalnie dla Ciebie przygotowałem szablon takiego arkusza w formie pliku MsExcell. Możesz go pobrać, jeśli zapiszesz się na newsletter mojego bloga. Jest to wykaz płatności miesięcznych, w którym masz każdy miesiąc w osobnym Arkuszu. Szablon arkusza przygotowałem na cały jeden rok. Przykładowy miesiąc wygląda tak:

Zorganizuj swoje miesięczne płatności i nie zapominaj o rachunkach.

Powyższe zdjęcie przedstawia szablon arkusza, który możesz pobrać zupełnie za darmo, jak tylko zapiszesz się na newsletter mojego bloga.

Jest on podzielony na pięć kolumn, w których należy wpisać wszystkie swoje miesięczne płatności i zobowiązania.

Pierwsza kolumna, patrząc od lewej strony to miejsce na wpisanie nazw płatności. Te, które przyszły mi na myśl już wpisałem. Jeśli czegoś nie opłacasz, lub na liście brakuje jakiejś pozycji to swobodnie możesz ten spis zmodyfikować.

Kolumna druga, to miejsce na wpisanie kwot płatności. Jeśli są to raty kredytów, to możesz je wpisać ze sporym wyprzedzeniem. Jeśli są to opłaty za media i rozliczasz się miesięcznie lub kwartalnie, to musisz wpisywać te wartości w chwili, kiedy będą znane.

Środkowa kolumna to miejsce na wpisanie wymaganej daty płatności. Jest ot data, jaką ustalił nasz wierzyciel czyli podmiot, na rzecz którego przelewamy pieniądze. To data płatności, której nie powinniśmy przekroczyć.

Kolejna kolumna to data rzeczywistej płatności. Tą datę uzupełniamy w dniu, w którym regulujemy płatność. Dzięki temu będziemy wiedzieli kiedy opłaciliśmy rachunek i będzie to potwierdzenie tego, że ten rachunek jest już opłacony.

Ostatnia kolumna arkusza to miejsce na notatki. Ja domyślnie wpisałem tam ilość rat, jaka pozostała do spłaty dla posiadanych kredytów. Ale równie dobrze możemy tam wpisać swoje własne uwagi, notatki, spostrzeżenia.

Po wypełnieniu wszystkich pozycji, jakie musimy co miesiąc opłacać zbudujemy sobie bardzo wygodny arkusz, dzięki któremu nie zapomnimy o żadnym rachunku i wszystkie płatności będziemy mieli pod kontrolą. Ja sam używam takiego arkusza i jest to bardzo praktyczne narzędzie.

Dodatkowo daty płatności możesz sobie wpisać w kalendarz, w terminarz w telefonie lub komórce i dzięki temu w dniu płatności otrzymasz przypomnienie o konieczności opłacenia rachunku.



Jeszcze jednym sposobem na to, aby zapanować nad płatnościami jest możliwość zdefiniowania sobie przelewów i zlecenie ich realizacji w konkretnym dniu miesiąca. Np. W dni wpływu wynagrodzenia na konto przygotowujemy paczki przelewów i zlecamy, że za gaz przelew ma się wykonać 10 dnia miesiąca, za prąd 15 dnia, a za ścieki 19 dnia miesiąca. Wtedy płatności regulują się same, a my możemy zająć się czymś innym. 

Dodatkowo w arkuszu, po prawej stronie dodałem pola, w które możesz wpisać dochody waszej rodziny. Dzięki temu będziesz wiedział ile pieniędzy zostanie w twojej kieszeni po opłaceniu wszystkich należności. Oczywiście dochody małżonków oraz wydatki sumują się automatycznie, więc wystarczy że wpiszesz kwoty należności oraz dochodów, a reszta obliczy się sama.

Podsumowanie.


Jeśli masz problem z okiełznaniem swoich miesięcznych rachunków, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko opłaciłeś i o niczym nie zapomniałeś to powinieneś pobrać ten arkusz. Dzięki niemu szybko, sprawnie przygotujesz "finansowy rozkład płatności" na cały rok. Będziesz miał pewność, że żaden rachunek nie umknie twojej uwadze, że o niczym nie zapomnisz i nie narazisz się na niepotrzebne nieprzyjemności i kłopoty związane z zaległościami w opłatach. Będziesz po prostu mógł spać spokojnie.

Jeśli uważasz, że zaproponowany przeze mnie sposób panowania nad wydatkami jest dobry, to powiedz mi o tym w komentarzu. Powiedz o tym wpisie również swoim znajomym. Niech i oni pobiorą sobie szablon arkusza i niech zapanują nad swoimi miesięcznymi i rocznymi wydatkami. Pomóż sobie i swoim znajomym.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz